Co je Nová šichta?

Program pro odcházející zaměstnance OKD, který nabízí pomocnou ruku
při hledání nového profesního uplatnění.

Aktuality

Neházet flintu do žita

Neházet flintu do žita 9.6.2015

Bývalý důlní elektrikář Roman Nevrla je vedoucím technických provozů Lázní Darkov

KARVINÁ – Za šachty odešel v roce 2000 po dvacetiletém angažmá v OKD. Nicméně na těžební firmu nedá dopustit. Roman Nevrla se vyučil důlním elektrikářem pro Důl Mír (Gabriela), kde také ve svém oboru pracoval v rubání. Dodnes má mezi havíři řadu přátel, a tak moc dobře ví, s jak těžkou situací se těžební firma potýká. Vinou prudkého propadu cen černého uhlí musela vedle řady restrukturalizačních opatření přistoupit i k přizpůsobování počtu zaměstnanců postupně klesající těžbě.

Vědí o programu Nová šichta
„Vím také, že vedení OKD ve spolupráci s Nadací OKD spustilo program Nová šichta, který pomáhá lidem odcházejícím z OKD s hledáním nového profesního uplatnění. S bývalými kolegy se bavíme i o těchto věcech,” říká Nevrla, který se po odchodu z OKD pokoušel podnikat. „Z dolu jsem odešel, protože mě postihl symptom vyhoření. Prostě jsem cítil, že potřebuji změnu. Bylo mi pětatřicet a nikdo na mě nečekal s otevřenou náručí, nikdo mi žádné zaměstnání nenabízel. Proto jsem začal podnikat. Absolvoval jsem rekvalifikační kurs maséra a v Karviné u radnice jsem si pronajal prostory a v nich provozoval masáže. Jenže to na obživu moc nebylo, takže jsem začal sledovat inzeráty s nabídkou práce. A podařilo se. V roce 2002 jsem byl přijat do Lázní Darkov jako elektrikář,” vzpomíná na začátky druhé části svého profesního života.

Havíři jsou velice šikovní a praktičtí chlapíci
„Víte, ve veřejnosti je rozšířen mýtus, že horníci kromě kopání uhlí nic neumí, a to mě štve,” rozčiluje se Nevrla a zdůrazňuje: „Havíři jsou vesměs velice šikovní a praktičtí chlapíci s velkou dávkou odpovědnosti a tahem na bránu. V dole se naučili flexibilitě, ovládají spoustu řemesel, dokážou se přizpůsobit a jsou pracovití. Bez toho to v podzemí ani nejde. Myslím si, že o takové lidi by měl být na trhu práce zájem,” uvažuje bývalý horník, který v lázních v roce 2007 postoupil do pozice vedoucího údržby a o tři roky později se stal vedoucím technických provozů. Svým příkladem ukazuje, že odcházející z OKD by se změny neměli bát.
„Pravda, člověk se při hledání nového zaměstnání musí trochu ohánět, nebát se komunikovat, učit se novým věcem, rekvalifikovat se a také počítat s tím, že mzda na povrchových pracovištích většinou nedosáhne částek, na které byl zvyklý z OKD,” upozorňuje Nevrla.

Bývalým kolegům drží pěsti
Ten dnes vede 12 lidí. Mezi nimi i bývalé horníky. Má pod sebou elektrikáře, zámečníky, instalatéry, stolaře, zedníky i studnaře. „Staráme se o bezchybný chod mnoha zařízení, strojů, mechanizmů a budov. A v takových podmínkách musí být dobrá souhra a porozumění mezi lidmi jednotlivých profesí,” tvrdí Nevrla. Horníkům pak vzkazuje: „Přeji vám i OKD, aby se situace na trhu s uhlím zlepšila, abyste se po každé směně vrátili ve zdraví domů ke svým rodinám. A v žádném případě není na místě házet flintu do žita.”

Webdesign: Cyber Fox, s.r.o.